Ця сторінка присвячена запитанням, які часто виникають у початківців у кардмейкінгу та скрапбукінгу. Сподіваємося, тут ви зможете знайти відповідь на ваші запитання.
(Сторінка постійно оновлюється). Востаннє оновлено 01.01.2016
- Матеріали та інструменти для початківців. З чого розпочати, які товари придбати в першу чергу, що купувати не варто? (для виготовлення листівок).
- Короткий огляд основних інструментів у кардмейкінгу та скрапбукінгу. Ножиці та різаки, ножі, лінійки та гумові килимки, інструменти для згинання паперу, інструменти для тиснення, фігурні діроколи.
- Скрапбукінг та кардмейкінг. Що це таке, яка між ними різниця?
- Які бувають штампи та як ними користуватися? Детально про акрилові та гумові штампи.
- Які бувають чорнила для штампування та чим вони відрізняються: Типи чорнил | Пігментні чорнила | Барвникові Чорнила | Перманентні (сольвентні) чорнила | Крейдові чорнила як особливий вид пігментних чорнил | Чорнила Distress як особливий вид Dye чорнил | Чорнила для гарячого ембоссінгу |
- Як фотографувати та редагувати роботи для показу в блозі? Як зробити красиві фотографії? Оновлена версія цієї статті із інформацією про мій фотоапарат та іншу фото техніку за цим посиланням.
- Що таке машинка для вирізання та тиснення? Які є машинки для вирізання, чим вони відрізняються, як є ножі для різання? Що потрібно знати про машинку для вирізання та тиснення.
- Детально про виготовлення листівок ручної роботи. Навчіться робити листівки ручної роботи разом із Зроби Сам(А). Детальні фото та відео майстер класи, запитання та відповіді, пояснення.
- Відео майстер класи та пояснення. Відео канал Зроби Сам(А) на Youtube.
Підписуйтесь на новини нашого блогу та не пропускайте майбутніх записів!
Різноманітні статті про використання скрап матеріалів у блозі Зроби Сам(А):
- Особливості використання білого чорнила від Dovecraft. Приклади, поради, ідеї.
- Клеєві матеріали від Dovecraft. Детальний огляд із прикладами та порівняннями.
- Використовуємо діроколи для 3D декупажу для оформлення листівок та сторінок. Приклади та ідеї.
- Використовуємо фігурні діроколи від Dovecraft для виготовлення паперових квітів.
- Знайомство із чорнилами від Зроби Сам(А).
- Інструмент для ручного шва Sew Easy від We R Memory Keepers. Знайомство. Хитрощі роботи.
- Гарячий або вологий ембоссінг.
Статті та майстер класи, що допоможуть виготовити листівки:
- Inspired by Pinterest – черпаємо натхнення із фото для виготовлення листівок.
- Clean and Simple Die Cutting – листівки в стилі Чисто і Просто за допомогою машинки для вирізання та тиснення.
- Робимо листівки крок за кроком – детальні покрокові фото, описи та поради для виготовлення листівок.
Серія відео оглядів товарів для скрапбукінгу та кардмейкінгу тривалістю до 5 хвилин, які познайомлять новачків і не тільки, із інструментами та товарами для хобі детальніше, відкриють їхні можливості та дозволять подивитися на них по новому.
- Заокруглювачі кутів від WE R Memory Keepers.
- Машинка для різання та тиснення Grand Calibur Teal (оновлена версія рожевої машинки).
- Набори картону від Hero Arts. Чудовий картон для виготовлення заготовок для листівок.
- Товари для кишенькового скрапбукінгу.
- Ножі Card Creator від Spellbinders. Ідеальні ножі для виготовлення листівок стандартного розміру.
- Універсальні фарби від Martha Stewart Crafts.
- Степлер та кольорові скоби від We R.
- Дошка для виготовлення конвертів від We R Memory Keepers.
- Набори картону та паперу від DCWV.
- Інструмент Tool n’ One.
Ми попросили наших друзів-кардмейкерів поділитися порадами для початківців, назвати помилки, які вони допустили на початку свого захоплення виготовленням листівок ручної роботи. Сподіваємося, ці поради стануть вам у нагоді!
Усі поради винесені на окрему сторінку, знайти їх можна ось тут.
Ви вирішили спробувати робити листівки ручної роботи. Це чудово! Які матеріали знадобляться вам для виготовлення листівок?
1. КАРТОН ДЛЯ ОСНОВИ ЛИСТІВКИ | СПЕЦІАЛЬНІ ЗАГОТОВКИ ДЛЯ ЛИСТІВОК. Придбайте декілька аркушів картону (білого чи кольорового) і зробіть із них основи для ваших листівок. Ви також можете придбати уже готові основи для листівок, часто такі продаються разом із конвертом, у якому листівку можна подарувати/надіслати. Купуючи картон на відміну від готових заготовок ви маєте можливість робити основи для листівок будь-якого розміру. Детальніше про стандартні розміри листівок можна почитати ось тут.
Виготовляючи основу для листівки самотужки важливо щоб згин картону на основі листівки виглядав охайним. Для цього необхідно використовувати спеціальний інструмент для згинання паперу, його ще називають паличкою для згинання та розгладжування та дошку для згинання/бігування (або доступну у деяких різаків насадку для згинання).
2. Папір для оформлення листівки. Подумайте над тематикою листівок і оберіть набір паперу. Чому набір? У наборах дизайни ретельно підібрані і вам буде легко поєднати їх між собою у гармонійну роботу. Купувати папір поштучно і поєднувати самостійно набагато складніше. Що стосується розміру паперу – обирайте набори 15х15 см. Цей розмір є оптимальним для створення листівок. В залежності від формату листівок, також можна скористатися розміром 20х20см. Папір, розмір якого становить 30х30см призначений для створення скрап-сторінок, тому для листівок я б не радила його купувати.
3. Прикраси для листівки. Товари для кардмейкінгу та скрапбукінгу зазвичай випускають колекціями, у які входить не лише папір, але і різноманітні прикраси, такі як висічки (вирізані фігури), брадси (“цвяшки” із роздвоєною ніжкою), стрічки, наклейки і т.д. Придбавши декілька товарів з однієї колекції ви суттєво полегшите процес виготовлення листівки.
Які інструменти (вище ми говорили про матеріали) я раджу придбати новачку?
1. Фігурні ножиці підійдуть для оформлення країв листівки, створення декоративного бордюру і т.д (наприклад). У випадку якщо ви вирішите не займатися кардмейкінгом у майбутньому, фігурні ножиці ніколи не будуть зайвими. Їх може використати навіть ваша дитина на уроках праці у школі.
2. Звичайні діроколи. Їх можна використовувати не лише в оформленні листівок але і для домашнього декору-конфеті (наприклад), а також для виготовлення складних прикрас.
Для початку не раджу купувати діроколи великих розмірів (3,8 і більші), а також бордюрні, кутові та кругові діроколи – вони коштують доволі дорого, і якщо ви не впевнені чи дійсно будете займатися кардмейкінгом – це будуть “гроші на вітер”.
Різноманіття інструментів для скрапбукінгу та кардмейкінгу вражає (і щороку поповнюється новими, дуже потрібними кожному скраперу товарами) – ножиці (звичайні, спеціальні для різання скотчу, фігурні і т.д.), канцелярські ножі та різаки із різноманітними насадками для фігурних різок, кругові різаки, гумові килимки для різки, кісточки (палички) для згинання та фальцювання паперу, фігурні діроколи (звичайні, кутові, бордюрні, кругові, мультифункціональні), заокруглювачі кутів різних діаметрів, дошки та папки для тиснення, дошки для згинання паперу, закріплювачі люверсів, спеціальні механічні та електронні машинки для вирізання, фени для гарячого тиснення, трафарети, маски, інструменти для тонування паперу, машинки для фольгування, машинки для виготовлення штампів, акрилові блоки та інші інструменти для штампування, інструменти для розмальовування… Цей перелік можна продовжувати довго.
Звичайно ж, початківцю не потрібно купувати усе і відразу. Давайте коротко познайомимося із основними інструментами та їхніми функціями.
НОЖИЦІ ТА РІЗАКИ
Звичайні ножиці знайдуться у кожного вдома. Для роботи я раджу мати три-чотири пари ножиць і використовувати кожну пару суто за призначенням. Таким чином ножиці прослужать вам значно довше і не затупляться.
- звичайні великі ножиці для різання паперу (хоча для цих потреб краще використовувати макетний ніж або хороший різак);
- ножиці для різання стрічок та тканини (також можна придбати спеціальну машинку для охайного різання та запаювання стрічок різних видів)
- маленькі ножиці precision scissors для вирізання окремих дрібних елементів (для початку манікюрні згодяться);
- ножиці для різання двостороннього скотчу (скотч з часом налипає на лезо ножиць, не даючи ножицям нормально різати, тому для зменшення ефекту налипання варто використовувати спеціальні nostick scissors).
Досить зручним інструментом для порізки паперу є різак. Різаки бувають різних типів (сабельні, роликові, з фіксованим лезом). Різаки також бувають різні за напрямком різки: лінійні, кругові, овальні та інші, що відповідно ріжуть по прямій лінії, вирізають коло чи овал.
МАКЕТНІ/КАНЦЕЛЯРСЬКІ НОЖІ, ЛІНІЙКИ, ГУМОВІ КИЛИМКИ
Ножицями різати папір зручно, але не завжди можна відрізати папір рівно та достатньо швидко. Для цього можна скористатися макетним/канцелярським ножем. Особисто я люблю різати ножем під лінійку (лінійка повинна бути або металевою або мати металевий край, під пластикову лінійку різати не варто – ви просто зріжете її ножем і зробите кривою і ще й затупите ніж).
Під час різання канцелярським ножем для захисту робочої поверхні потрібно використовувати гумовий килимок, що самостійно відновлюється. Гумові килимки бувають різні за розмірами, односторонніми чи двосторонніми, можуть мати сантиметрову розмітку, або розмітку в дюймах (або обидві), а також додаткову розмітку, що полегшує роботу.
ПАЛИЧКИ/КІСТОЧКИ ДЛЯ ЗГИНАННЯ ПАПЕРУ
Інструмент для згинання паперу або кісточка (bone folder) використовується для створення чітких та професійних згинів на папері. Найчастіше використовується у кардмейкінгу для згину основи листівки та для створення різноманітних коробочок. З цим інструментом працюють або під лінійку або ж використовують його на спеціальній дошці для згинання паперу (scoring board). Часто, спеціальні дошки для згинання паперу продаються одразу із паличкою для згинання, яку можна використовувати як самостійно так і з дошкою.
ІНСТРУМЕНТИ ДЛЯ ГАРЯЧОГО ЕМБОССІНГУ (ТИСНЕННЯ)
Тиснення (або іншими словами створення об’ємного малюнка) буває двох видів – гаряче (за допомогою спеціальної пудри та фену) та звичайне (за допомогою дошки/папки/трафарету для тиснення).
Для гарячого тиснення необхідні штамп, чорнило для ембоссігну (спеціальне або будь-яке, що довго сохне), пудра для ембоссінгу (спеціальна пудра, що плавиться під дією тепла) та фен для гарячого ембоссінгу (звичайний фен не підійде, тому що він здує усю пудру), а також антистатична подушечка (не обов’язково). Детальніше про гаряче тиснення можна почитати тут.
ФІГУРНІ ДІРОКОЛИ
Без фігурних діроколів (та ножів для різання) життя стає набагато складнішим. Звичайно, усе можна вирізати вручну ножицями або ножем, але повірте, без фігурних дироколів – ви ніколи не полюбите це хобі. Фігурні дироколи бувають: звичайні – починаючи від таких, що вирізають фігурки розміром 5мм і до гігантів, що зможуть вирізати 7 см елементи; кутові – вони в свою чергу бувають такими, що просто заокруглюють кути (наприклад), фігурно вирізають кут, вирізають спеціальний кут для вставляння фотографії; бордюрні; кругові – діроколи, які вирізають бордюрний дизайн по колу (або по овалу); мультифункціональні – діроколи, які можуть вирізати декілька фігур (коло, квадрат, овал і т.д.) з одним бордюрним дизайном.
Окрім цих є магнітні діроколи; діроколи, що прорізують віконечка у листівках, діроколи для 3D декупажу та інші. Зараз діроколи втратили свою популярність і їм на заміну прийшли ножі для різання у машинках та машинки.
МАШИНКИ ДЛЯ РІЗАННЯ, НОЖІ ТА ПАПКИ ДЛЯ ТИСНЕННЯ
На заміну діроколам поступово приходять машинки для різання та ножі із усілякими дизайнами, які можна лише уявити. На відміну від діроколів, машинки та ножі прорізують більш цупкий папір та картон, ріжуть деякі види тканини та інші матеріали. Є навіть такі ножі, які зможуть вирізати фігури із пінопласту, дерева, шкіри, джинсової тканини та інших матеріалів. Детальніше про машинки для різання можна почитати ось тут.
Scrapbooking (скрапбукінг) – це оформлення фотографій у сторінки та альбоми.
Cardmaking (кардмейкінг) – це створення листівок ручної роботи.
Отже, скрапбукінг (від англ. scraps – дрібні папірчики, записочки, білетики та book – книжка) – це в жодному разі не виготовлення листівок. Такий вид творчості називається кардмейкінг (від англ. card – листівка та making – робити).
Види штампів та як ними користуватися
Штампи бувають двох видів – із полімеру, або так звані акрилові штампи та із ґуми – ґумові штампи (також є низькоякісні штампи із вспіненої ґуми, але про них ми говорити не будемо).
Акрилові штампи, як зрозуміло з назви, зроблені із акрилу. Акрил, в даному випадку, це прозорий фотополімер. Зверніть увагу, наголос я роблю саме на тому, що він прозорий. Це одна із найсуттєвіших відмінностей акрилових та ґумових штампів.
Акрилові штампи продаються без основи, зразу як є ними користуватися не вийде. Акрилові штампи потрібно спочатку розташувати на акриловому блоці (це спеціальна тверда прозора основа, іноді із розграфленими лініями для зручного вирівнювання). Акрилові штампи самі по собі липнуть до акрилових блоків, не потрібно використовувати клей чи інші аналогічні засобо.
Акрилові блоки бувають різних розмірів (для штампів різних розмірів), вони багаторазові; один акриловий блок можна використовувати із великою кількістю акрилових штампів (після використання одного штампу його (штамп) потрібно зняти з блоку та покласти назад в упаковку, а на блоці розташувати інший штамп). З часом акрилові штампи втрачають свою липкість – на них насідає пил, бруд, жир від пальців та на них залишається чорнило – щоб відновити липкість акрилових штампів їх потрібно помити теплою водою або спеціальним очисником. Деякі очисники мають властивість змащувати штампи.
Основною перевагою акрилових штампів є те, що вони прозорі, і штампуючи ними ви бачите де саме ви робите відтиск.
Ґумові штампи зроблені з ґуми. Вони не прозорі, проте більш довговічні. Ґумові штампи бувають двох видів – ті, що зразу закріплені на дерев’яному блоці (і повністю готові до використання) та ті, що продаються без дерев’яної основи – це так звані Cling’и.
Ґумові штампи, що закріплені на дерев’яному блозі дуже зручні: вони вже готові до використання (для них не потрібні додаткові блоки-основи), проте з іншої сторони вони займають багато місця і тому їх не дуже зручно зберігати, особливо у малих приміщеннях.
Ґумові штампи Cling продаються без дерев’яної основи, тим самим економлячи місце. Вони так само як і акрилові штампи легко липнуть до акрилових блоків.